Dopravní uzel

 Vrchlabí je velmi dobře dostupné automobilovou, autobusovou i vlakovou dopravou. Od Hlavního města Prahy je vzdáleno necelých 130 kilometrů.

V letní sezoně tu křižují cykloturistické autobusy vybavené pro přepravu jízdních kol a umožňující dopravit se v jednom dni na západ i východ Krkonoš a zpět.

V zimě jsou k dispozici lyžařské skibusy. Za městem, směrem na obec Lánov, je situováno regionální sportovní letiště.

Zimní sportovní nabídka

 V Herlíkovicích, situovaných v těsné blízkosti Vrchlabí směrem na Špindlerův Mlýn, leží moderní lyžařský areál. Nedaleko jsou další skiareály Bubákov a Kněžický vrch. Vybaveny jsou sedačkovými lanovkami a technickým zasněžováním. Ski servisy, lyžařské školy, půjčovny a prodejny sportovního vybavení jsou samozřejmostí. V zimě je okolní terén upravován do bílých běžeckých stop. K dispozici všem je zastřešený lední stadión. Divácky oblíbená jsou hokejová utkání v kryté hale.

Zimní krytý stadion s návštěvnickou kapacitou 1200 osob, z toho 300 k sezení, je domovskou hrací a tréninkovou lední plochou pro hokejový tým 2. ligy ve Vrchlabí, mládežnické přípravky, bruslařské školičky. Je zde možnost i bruslení škol a veřejného bruslení. V létě je plocha upravena pro in-line hokejový tým. Mimo to se zde konají i větší kulturní akce – koncerty.

Vrchlabí (465 m n. m.) – město na horním toku řeky Labe, které je branou do středních Krkonoš, nabízí nejenom sjezdové lyžovaní pro rodiny s dětmi, začátečníky, zdatné sjezdaře
a snowboardisty, ale i kilometry upravených běžeckých tratí, z nichž jsou některé uměle osvětlené a zasněžované. Jedná se o běžecké tratě v okolí rybníku Kačák v areálu Vejsplachy, na jižním okraji města. Jsou denně osvětleny do 20 hodin.

V blízkosti jsou i homologované závodní běžecké tratě a další běžecké tratě vedoucí do Horní či Dolní Branné, Valteřic a Kněžic a dále přes Benecko na Horní Mísečky. Další běžecké stopy pro turistické běžecké lyžování jsou za městským parkem směrem do Lánova nebo Strážného.

Celkem Vrchlabí disponuje 35 km pravidelně upravovaných běžeckých tratí.

Letní aktivity

 Za městem je rybník, u kterého v létě kempují, stanují a karavany obývají tuzemští
i zahraniční návštěvníci. Odtud vyráží na jarní, letní či podzimní turistické, pěší a cykloturistické výlety. Ve Vrchlabí byla otevřena cyklistická „Bikearena  Krkonoše“. Je to soubor značených cyklotras v blízkém i dalekém okolí. Na kopec Žalý (1019 m n. m.) nad Vrchlabí vás i kolo vyveze lanovka. Zvlněný podhorský terén je dobrou příležitostí pro výuku a projížďky na koních.

 Nový moderní stadion otevřený roku 2015. Celková kapacita včetně ochozů se pohybuje okolo 700 lidí. Do kryté části tribuny mezi hřišti se vejde 150 diváků. V zimě se stadion stane centrem běžeckého lyžování, díky technickému zasněžování lze trénovat na tříkilometrovém okruhu. Stadion s přírodním areálem u rybníku Kačák, kde se dosud lyžovalo, spojila přes hlavní silnici lávka pro pěší a cyklisty.

Areál má ve správě fotbalový klub FC Vrchlabí, má zde i své zázemí. Původní stadion Na Bělidle, který v 50. letech vznikl jako dočasné řešení, získala automobilka Škoda Auto pro rozšíření svého závodu na výrobu automatických převodovek.

Stavba zahrnuje:  hlavní travnaté fotbalové hřiště, tréninkové fotbalové hřiště s umělým trávníkem páté generace a osvětlením, menší tréninkovou travnatou plochu, atletický čtyřdráhový ovál s umělým povrchem, tribunu venkovní i krytou včetně zázemí pro sportovce (osm šaten, ošetřovna, posilovna), sociální zázemí pro návštěvníky, obslužný objekt a ostatní doprovodné stavby; dopravní infrastrukturu tvoří přístupové chodníky, parkoviště pro 81 osobních automobilů a 3 stání pro autobusy, lávka pro pěší, úprava okružní křižovatky, inženýrské sítě – vodovod, kanalizace, elektro a ostatní areálová technická infrastruktura.

Turismus a ochrana přírody

Krkonoše jsou přírodovědecky mimořádně cennou lokalitou České republiky. Právě z důvodu ochrany přírody a trvale udržitelného rozvoje cestovního ruchu byl v roce 1963 vyhlášen Krkonošský národní park. V roce 1992 byla vyhlášena Biosférická rezervace KRNAP. Správa Krkonošského národního parku má sídlo ve Vrchlabí. Ve Vrchlabí sídlí též Svazek měst a obcí Krkonoše, který je regionální organizací cestovního ruchu.

 

 

 

 

Rychlý překlad
Fond
Partneři
Studenec Vrchlabí Zuberec Kowary