Dominantou Studence je novorománský kostel svatého Jana Křtitele, který byl postaven v letech 1866–1868 stavitelem Edmundem Zirnem z Vrchlabí a Janem Jirmem z Lánova, interiér vytvořila novopacká dílna Antonína Suchardy. Nový kostel byl postaven na místě původního kostelíku z roku 1589. K významným církevním památkám obce patří i sochy a kříže, z nichž nejcennější barokní pocházejí z 18. století.

V sousedství kostela se nachází pseudorenesanční zámek z roku 1883, který byl v 80. letech 20. století rozšířen na rekreační zařízení, v současnosti je nevyužit.

Tradiční roubené chalupy se dochovaly především na Dolením konci.

Hlavní pamětihodností Zálesní Lhoty je novogotický kostel sv. Jana Nepomuckého z roku 1884, na jehož místě stával původní dřevěný kostel z roku 1595.

Jarní výhled z Nouzova na Kotel

Jarní výhled z Nouzova na Kotel

Okolní příroda nabízí klidné prostředí s dalekými výhledy. Studencem prochází turistická stezka z Nové Paky do Horní Branné a cyklotrasa vedoucí z Libštátu do Hostinného. V areálu školy ve středu vesnice, jehož součástí je také arboretum, je zřízena krátká, ale obsáhlá naučná stezka. Seznamuje návštěvníky především s místní živou i neživou přírodou.

K přírodním zvláštnostem patří výskyt araukaritů a českých polodrahokamů, studenecký lom je významnou geologickou lokalitou.

Rychlý překlad
Fond
Partneři
Studenec Vrchlabí Zuberec Kowary